Elfogadom az Adatvédelmi nyilatkozatot!

PAKTUM

Új élet felmondás után (8.) - így legyél az állásinterjú mestere

Készülj az erősségeidből és a rázós kérdésekre egyaránt, de ne életed egyetlen lehetőségeként tekints rá. Gárdus Zsuzsa, karrier coach, a Jobsgarden Kft. ügyvezetője ezt az útravalót adja interjúra készülő álláskeresőknek. Tavasszal indult sorozatunkban most szakértői szemmel az állásinterjú műfaja és fortélyai.

 

1. Érkezz kicsit korábban

“Nem jó beesni állásinterjúra, inkább gyere 5-10 perccel korábban” - javasolja Gárdus Zsuzsa. Valószínűleg leültetnek a recepcióra, lesz időd egy kicsit körbe pillantani, milyen emberek dolgoznak, hogyan beszélnek egymással, milyen a hangulat, mi található a falon (azaz kifelé mit akarnak mutatni magukból). Ezek mind fontos információk a céges kultúráról, amelyeket pontosan érkezve nem tudnál meg. És az az 5-10 perc arra is jó, hogy összekapd magad, rendezd gondolataidat és koncentráltan lépj be a tárgyalóba.

2. Ne életed egyetlen esélyeként tekints a beszélgetésre

“Átlagosan legalább 15 interjún részt kell venni ahhoz, hogy konkrét állásajánlatot kapjál” - jegyzi meg a karrier coach. Ez azt jelenti, hogy lesznek szép számmal olyan megmérettetések, melyek végén nem te leszel a befutó. Ha 1-2 interjúra teszel fel mindent, akkor emeled a tétet és ez a legtöbb esetben inkább görcsössé tesz. Fogd fel az interjút gyakorlási lehetőségként, amely során jobb és jobb leszel.

3. Készülj külön a rázós és a nehéz kérdésekre

Lyukak az önéletrajzban, hiányzó iparági tapasztalat, nem az előírt szintű nyelvtudás… A rázós kérdések mindenkinél mások, és a legjobban az érintettek tudják melyek ezek. Persze akadnak olyan kérdések is, melyek minden interjún előjönnek és nem egyszerű jó választ adni. Ilyen például a “Miért jött el az előző munkahelyéről?” Gárdus Zsuzsa szerint a legjobb stratégia, hogy adjunk is valamit, de legyünk diplomatikusak. Olyan választ adjunk, amibe nem lehet belekötni. Nem javasolt személyi konfliktusokat előhozni. Néhány példa a váltások indoklására “5 év után úgy éreztem, új szakmai kihívásokra van szükségem”. Rövidebb állomás esetén “egyszerűen nem illettünk egymáshoz. Olyan munkakultúrát szeretnék, amely nagyobb teret enged a személyes döntéseknek”. “Magyar környezetben dolgoztam, engem pedig a nemzetközi csapat jobban vonz, szeretném használni a nyelvtudásomat”.

4. Hozz konkrét példákat az eddigi eredményeidről

“Mivel is kezdjem?”, “Minden benne van a CV-mben”. Néhány rossz válasz egyébként rutinos, tapasztalt szakemberektől, akik lefagytak akkor, amikor szakmai múltjuk néhány kiemelkedő eredményéről kérdezték őket. “Olyan példákat érdemes hozni, ami a megcélzott munkakörhöz kötődik. Írd fel egy füzetbe összesen hat sorban, hogy mi volt a probléma, milyen stratégiát dolgoztál ki és ez milyen számokkal kifejezhető nyereséget hozott a munkaadónak” - szemlélteti a megfelelő hozzáállást Gárdus Zsuzsa.

Ha tömör és konkrét vagy, az meggyőző a másik oldalnak és többről tudsz beszélni az interjú alatt.

5. Alkalmazkodj kicsit az interjúztatóhoz

Ha tetszik a cég és a pozíció, ha a leendő közvetlen főnököddel beszélsz, akkor tanácsos kicsit idomulni az ő stílusához. Ha pörgős vagy, ő pedig megfontoltabb, akkor lassíts le, legyél türelmes. Fordított esetben pedig próbáld meg felvenni a fordulatot. A bizalomépítés miatt fontos ez az attitűd.

6. Ne ijedj meg a lehetetlen kérdésektől

“Mennyi borotvát adtak el tavaly Lengyelországban?” Ezt a kérdést Gárdus Zsuzsa két ügyfele is megkapta. Egyikük, egy ötvenes éveiben járó menedzser azonnal visszadobta, hogy fogalma sincsen. Másikuk, egy harmincas álláskereső, elkezdett saját logikája alapján egy gondolatmenetet felépíteni a lakosságszámból indulva, a borotválkozási szokásokon át. Az interjúztató nem a számra volt kíváncsi, hanem arra, hogy a jelölt hogyan fog hozzá a probléma megoldáshoz. Mondani se kell, hogy ezt a gátat a fiatalabb álláskereső vette sikerrel.

7. Ne nyomd el a másikat, de mutasd meg magad

Ez a legjobb tanács, amit Gárdus Zsuzsa adni tud az assessment centerre készülőknek. Ez olyan kiválasztási forma, amelyben az állásra esélyes jelölteket csoportos kiválasztásra invitálják. Gyakran olyan kompetenciákat mérnek például, hogy valaki hogyan képes egyéni és csapatmunkában megoldható feladatokat megoldani. A munkaadó arra kíváncsi, hogy éles helyzetben hogyan dolgozik a jelölt: miként kommunikál, milyen szerepet tölt be a csapatban, hogyan tudja eladni céljait, mennyire tudja alárendelni egyéni ambícióit a cégnek. A karrier coach még egy útravalója: figyelj magadra és ne azt nézd, hogy a másik miben jobb.

8. Legyenek kérdéseid

“Én nem veszek fel olyan jelöltet, akinek nincs kérdése az interjú alatt a cégről, a pozícióról” - jegyzi meg Gárdus Zsuzsa. Ez számomra azt jelenti, hogy vagy nem érdekli, vagy felkészületlen, vagy hiányzik a szakmai tudás és azért marad csendben. Lehet kérdezni a cég fejlődési terveiről, az eddigi eredményekről, új termékekről, mi vár a jelöltre, ha belép. A fizetést ne az álláskereső hozza elő és első interjún az olyan kérdés is rosszul veszi ki magát, hogy “Van-e túlóra?” vagy “Mikor kezdődik a munka? Ugye egy kicsit lehet késni?”

Forrás: HR Portál

Címkék:

KÖZÖSSÉG

KÖZELGŐ ESEMÉNYEK

tetőfedő, felhőalapú szolgáltatások, 2018., gépész tervező, állásinterjú, tervezőmérnök, sorkezelő, nyomdai kisegítő, autóbusz vezető, bérkalkulátor, hegesztő oktató, őstermelő, ügyintéző, traktorvezető, pedikűr, kormányhivatal, Víz- és csőhálózat szerelő, kertész, takarítónő, képzés, varrónő, segítségnyújtás, Szombathely, NAV, angol, mezőgazdasági gépkezelő, pénzügy-számviteli ügyintéző, energiahatékonyság, online vállalati szolgáltatások, innovációs tevékenységek, csatornarendszer karbantartó, pályázatok, recepciós, betegszabadság, érdeklődjön személyesen, pultos, bérfelmérés, mikrovállalkozások, KKV, karosszérialakatos, paktum, felszolgáló, csomagoló, női szabó, gyógypedagógiai asszisztens, fodrász, vasalónő, gépkezelő, ács, eszköz beszerzés, próbaidő, megújuló energiaforrások, pincér, futár, értékesítő, szakmanépszerűsítő videó, faipari segédmunkás, gyógypedagógus, adminisztrátor, biztonsági őr, eladó, top 6.8.2, webszerkesztő, egyszerűsített foglalkoztatás, GINOP, munkaügyi ellenőrzés, munkáltató, műszaki vezető, könyvelő, állás, segítség, 2018, önkormányzatok, munkáltatói juttatás, táppénz, bádogos, GYES/GYED, munkaerő-piac, családi adókedvezmény, pályaorientáció, civil szervezetek, grafikai munkatárs, állványozó, férfi ruhakészítő, Távközlési optikai hálózatszerelő, kábelszerelő, lakatos, szakképzési hozzájárulás, projektmenedzser, kőműves, építésvezető, üzletkötő, targoncavezető, asztalos, mezőgazdaság, lovász, call center, tehergépkocsi-vezető, Nemzeti Adó- és Vámhivatal, csoportvezető, bolti eladó