Elfogadom az Adatvédelmi nyilatkozatot!

PAKTUM

Új élet felmondás után - így kezdj bele a tervezésbe (2.)

Sorozatunkban az új állás megtalálásáig tartó lépcsőket, jó gyakorlatokat, titkos fogásokat járjuk körül outplacement-tanácsadó segítségével. Az első részben az első sokk kezeléséhez és a fair elköszönéshez adtunk segítséget, most a tervezés szakaszát vesszük nagyító alá - írja a HR Portál szerzője.

1. Azonnal pályázás helyett lépj kicsit hátra

"Gyorsan szétküldöm minden ismerősömnek az önéletrajzomat. Mindjárt felnézek egy állásportálra és megpályázok minden szóba jöhető állást.” Nem tanácsos a felmondás utáni napokban belevetni magunkat a pályázásba. "Még akkor sem, ha 1-2 hónapra elég anyagi tartalékkal rendelkezel, inkább kicsit lépj hátra, gondold át, ki is vagy, miben vagy jó és fogalmazd meg terveidet” - tanácsolja Paulovics Éva, a munkaerőközvetítéssel, outplacementtel és coachinggal foglalkozó Jobsgarden ügyvezetője. Ha minimális a pénzügyi tartalékod, akkor a tűzoltás ("Állást, azonnal!") mellett tűzz ki egy másik, közép távú célt is.

2. Mérd fel, melyek az erősségeid

Az egyik gyakori hiba a tervezésnél, hogy az álláskereső abban a munkakörben gondolkodik, amelyben eddig dolgozott. Tehát ugyanazt folytatná csak egy másik cégnél. Ez főleg akkor hiba, ha kiégettnek érzi magát, és mindemellett azt gondolja, hogy ő csak ehhez ért. "Végezz el egy swot-elemzést magadról. Azaz térképezd fel erősségeidet, gyengeségeidet, a lehetőségeket és a veszélyeket (hiányosságokat). Ne a korábbi tapasztalataidat pozícióidat vedd számba, hanem a képességeket.

3. Kérj visszajelzést másoktól és teszteld magad

Nem mindenkinek reális azonban az önképe és ennek hiánya eléggé félreviheti az önerőből összeállított swot-elemzést. Éppen ezért kérjünk visszajelzést a külvilágból: mit tart volt kollégád, mostani barátod az erősségednek, amire lehetne építkezni, vagy a gyengédnek. Lehet képesség- és személyiségteszteket is alkalmazni szakértői segédlettel. Például ha olyan szakmai célt tűzöl ki, amelyben fontos a naprakész idegennyelv-tudás, akkor egy alapos nyelvi teszten mérd fel, hol is állsz.

4. Állítsd össze a 10 legjellemzőbb kulcsszót magadról, ami leír téged az önéletrajzban vagy a LinkedIn oldalon 

"Ezt nem tudom ilyen röviden összefoglalni". "Túl bonyolult az én tudásom." Ilyen és ehhez hasonló reakciók születnek első körben erre a kérésre” - mondja Paulovics Éva. Pedig ez mindenkinek sikerülhet, csak dolgozni kell rajta. Akad olyan álláskereső, aki egy outplacement-tanácsadáson 45 percnél rövidebb idő alatt nem tudja összefoglalni azt, hogy mivel foglalkozik, aztán fokozatosan szűkíti a kört, emeli ki a lényeget. Azért is fontos a legfontosabb szavaknak az összegyűjtése, mert ez képezi a 2 perces bemutatkozás alapját, ami arra ad a választ, hogy ki vagy te és miben vagy jó.

5. Célkitűzéskor légy őszinte magadhoz és gondolkozz reálisan

"Kismamák visszatérést segítő tanácsadásán egyik ügyfelemmel sokat dolgoztunk a célkitűzés megfogalmazásán, de valahogy nem jutottunk előre. Egy idő után kiderült, hogy ő a szíve mélyén most nem is akar visszatérni. Fontos, hogy őszinték legyünk magunkhoz és meg tudjuk fogalmazni a valós igényeinket" - mondja Paulovics Éva. Az 50 év feletti álláskeresők esetében gyakran a kishitűség a gátló tényező. Azzal állnak neki az álláskeresésnek, hogy ők már sehová nem kellenek, és ez gyakran önbeteljesítő jóslattá válik.

6. Rögzítsd és szondázd a megfogalmazott célokat

Mérd azt is fel, hogy mi kell ahhoz, hogy sikerüljön, mekkora az esély a megvalósításra és szondázd a környezetedet, hogy mit gondol róla. "Találkoztam multi cégeknél dolgozó kiváló szakemberekkel, akik a tudásukat saját cégben akarták kamatoztatni. Nem sikerült, mert hiányzott belőlük a vállalkozókra jellemző kockázatvállalási hajlandóság, az értékesítési véna és a kapcsolatrendszer. Csalóka lehet az is, ha valaki korábban egy neves cégnél dolgozott és sok ismerőst szerzett. A kontaktok egy része a cég miatt ápolt vele jó viszonyt. Nem biztos, hogy egyéni vállalkozóként is ugyanilyen erősek a kapcsolatok, tehát ezen is dolgozni kell" - mondja Paulovics Éva.

7. Döntsd el, mi lesz az a pont, amikor kiszállsz

A célkitűzésnél fontos, hogy legyen egy "kiszállási pont", akár napra pontosan meghatározva, amikor abbahagyod a megvalósítást és új célon kezdesz el dolgozni. Ez a veszteségminimalizálás miatt lényeges. Az elején jobban látod, mi éri meg és mi nem, mint a folyamat kellős közepén, amikor például a büszkeség akadályoz meg egy ilyen döntés meghozatalában.

Forrás: HR Portál

Címkék:

KÖZÖSSÉG

KÖZELGŐ ESEMÉNYEK

mobilfejlesztés, csatornarendszer karbantartó, bérszámfejtő, pénzügy-számviteli ügyintéző, szja, munkavédelmi hatóság, szigetelő, tehergépkocsi-vezető, adminisztrátor, vállalkozás, állás Szombathely, szakács, munkaviszony, paktum, gépkarbantartó, tűzőnő, német, támogatás, könyvelő, karbantartó, online vállalati szolgáltatások, termékfejlesztő, pályázatok, munkaszerződés, női szabó, segítség, önkormányzatok, civil szervezetek, visszaigénylés, pályaválasztás, pincér, hiányszakma, bevallás, értékesítő, szociális gondozó és ápoló, szakképesítés, üzletkötő, nyomdai kisegítő, lamináló gépkezelő, pedikűr, szakképzési hozzájárulás, karosszérialakatos, Víz- és csőhálózat szerelő, 2018, építés, új generáció, munkáltató, mezőgazdasági munkás, mikrovállalkozások, gépész tervező mérnök, energiahatékonyság, call center, manikűr, GYES/GYED, férfi ruhakészítő, recepciós, sorkezelő, lovász, kiszolgáló, beszállítói minőségfejlesztő mérnök, kertész, paktum iroda, betanított kárpitos, rendezvényszervező, kertépítő, bolti eladó, építésvezető, mentor, segédmunkás, facebook, vízhálózat karbantartó, családi adókedvezmény, rendezvény, pultos, mérnök, villanyszerelő, rendezvénysorozat, hidegburkoló, állásajánlat, garantált bérminimum, innovációs tevékenységek, anyaggazdálkodó, adóbevallás, műszerész, csoportvezető, állás, kézi anyagmozgató, versenyképesség, megújuló energiaforrások, állványozó, NAV, ács, munkavállaló, konyhai kisegítő, futár, munkabér, gyógypedagógus, ügyintéző, bérfelmérés, takarító