PAKTUM
Minden, amit tudni kell a súlyos fogyatékosság után járó adókedvezményről
Az év első hónapjaiban rengeteg szó esik az adóbevallásról, a személyi jövedelemadót érintő családi kedvezményekről, az első házasok kedvezményéről, és az adóbevallás egyéb részleteiről. Aki töltött már ki adóbevallást, az tudja, hogy a korábban felsoroltak mellett kedvezmény jár a súlyos fogyatékosság miatt is. A támogatott betegségek között vannak nagyon súlyos fizikai és szellemi fogyatékosságok, azonban sok olyan betegség után is jár a kedvezmény, ami mellett még lehet normális életvitelt folytatni (pl. laktózérzékenység, cukorbetegség stb.)
Súlyosan fogyatékos személynek az Szja Törvény megfelelő bekezdése alapján azt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII.29.) számú Kormányrendeletben említett betegségben szenved, továbbá, aki rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.
A Kormányrendelet alapján a fogyatékosságok, illetve betegségek fő csoportjai a következők:
- hallási fogyatékosság
- mentális és viselkedészavarok
- látási fogyatékosság
- mozgásszervi fogyatékosság
- pervazív fejlődési zavarok (pl. autizmus, Asperger szindróma)
- schizophrenia, schizotypiás és paranoid zavarok
- daganatos megbetegedések egyes fajtái
- mesterséges testnyílással élő személy
- súlyos szervi károsodással járó immunbetegségben szenvedő
- emésztőrendszer betegségeinek egyes fajtái (pl. Chron-betegség)
- ritka betegségek bizonyos típusai (pl. Huntington-kór)
- egyes endokrin és anyagcsere betegségek (pl. I. típusú diabetes, szövődményekkel járó II. típusú diabetes, amelyek a nem-inzulin-dependens cukorbetegségek)
- veleszületett enzimopátiák (anyagcsere megbetegedések)
- hemodialízis vagy peritoneális dialíziskezelésre szoruló végállapotú veseelégtelenségben szenvedő
- krónikus légzési elégtelenségben szenvedő
- veleszületett és szerzett szívbetegségben szenvedő a III-IV. NYHA funkcionális stádiumban
- egyéb fejlődési rendellenességgel születettek (pl. veleszületett vízfejűség, Down-szindróma, Edwards-szindróma)
Azon betegségek teljes listája, amelynél az adókedvezmény igénybe vehető, az alábbi linken található meg. (https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=a0900335.kor)
Az adókedvezmény a mindenkori minimálbér 5%-a. Ebben az évben az adókedvezmény összege 138.000 Ft-os minimálbér alapul vételével 6.900 Ft adókedvezményt jelent havonta, éves szinten 82.800 Ft-ot tesz ki. Az adókedvezmény érvényesítésére több lehetősége van az arra jogosultnak. Egyrészt érvényesítheti havi szinten, úgy, hogy minden hónapban 6.900 Ft-al csökkenti a levont adó összegét, vagy az adóbevallást követően egy összegben történő igénylésre is van lehetőség.
Az igényléshez egy orvosi igazolás szükséges, melynek tartalmaznia kell azt a dátumot, amióta az adott betegség fennáll, valamint gyógyíthatatlan betegség esetén azt is fel kell az igazoláson, mivel ebben az esetben nem kell évente megújítani azt. A kedvezmény a betegség kezdőnapjának hónapjában már igénybe vehető. Az igazoló dokumentumot nem kell az adóbevallás mellé csatolni, azonban az adott évre vonatkozó adóbevallással együtt öt évig meg kell őrizni esetleges NAV ellenőrzés miatt.
Azon belföldi adóügyi illetőségű magánszemélyek, akik rendelkeznek belföldről és külföldről is adóköteles jövedelemmel, csak akkor vehetik igénybe ezt az adókedvezményt Magyarországon, ha a másik államban a kedvezménnyel azonos vagy hasonló adókedvezményt nem vesznek igénybe. A külföldi adóügyi illetőségű magánszemélyek pedig akkor érvényesíthetnek az országban ilyen típusú adókedvezményt, amennyiben az adóköteles jövedelmük legalább 75%-a Magyarországon adóköteles.