PAKTUM
Idehaza még mindig alig dolgoznak részmunkaidőben
Az ideiglenes munkát vállalók és a részmunkaidős állást betöltők aránya növekedett az Európai Unióban 2002 és 2017 között. Magyarország a tavalyi adatival, előbbiben a környező országokhoz viszonyítva közép tájt helyezkedik el, ám mindez azt jelenti, hogy kb. 400 ezer ember dolgozik úgy, hogy munkájának fix lejárati ideje van. Részmunkaidős munkavállaló ellenben alig van az országban
Az EU-ban 2017-ben a nők 14, míg a férfiak 13 százaléka volt ideiglenesen, más néven határozott idejű szerződéssel foglalkoztatva. Az országok között ugyanakkor nagyobb szórás mutatkozik ezen a téren. Lengyelországban és Spanyolországban például az összes foglalkoztatott 26 százaléka volt ideiglenes, Portugáliában és Horvátországban pedig 20 százalék. Ezzel szemben Romániában ez az arány csupán 1, Litvániában 2, Észtországban és Lettországban pedig 3 százalék volt - írja a pénzcentrum.
A határozott idejű munkavállalás mellett a részmunkaidős állások aránya is nőtt az EU-ban. Ugyanis míg 2002-ben a munkavállalók 15 százaléka, addig 2017-ben már 19 százalékuk dolgozott ebben a munkarendben. A nekem közötti megoszlásban azonban itt már sokkal nagyobb különbségek figyelhetők meg, mint az ideiglenes munkavállalók estében. Részmunkaidőben ugyanis a nők 31 százaléka dolgozott az EU-ban 2017-ben, míg a férfiak csupán 8 százaléka.
Magyarországon a 2017-es számok szerint a munkavállalók 8,6 százaléka (kb. 400 000 munkavállaló; friss KSH foglalkoztatási adatból számolva) volt határozott idejű szerződéssel foglalkoztatva, míg csupán 4,3 százaléknyian (kb. 200 000 munkavállaló) voltak azok, akik részmunkaidős állásban dolgoztak.
Forrás: HR Portál